Result Laboratorium is een klinisch chemisch en hematologisch laboratorium dat de diagnostiek verzorgt voor drie ziekenhuizen. Dit zijn het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht, het Beatrix Ziekenhuis in Gorinchem en het Amphia Ziekenhuis in Breda. Deze instellingen kregen behoeft e aan een groot centraal laboratorium met bijbehorende kantoorfunctie. Het gezonde, toekomstgerichte en fraaie laboratoriumgebouw gebouw werd ontworpen door RoosRos architecten en is gerealiseerd door Burgland Real Estate.
Een goed ontwerp voor het multifunctionele Result Laboratorium was niet eenvoudig. Het gebouw heeft verschillende laboratoria, kantoren, vergaderruimtes en een gemeenschappelijk restaurant naast een groot magazijn en een parkeergarage. Architect Austin Schulte Fischedick vertelt: “Het waren nogal wat functies die we moesten samenbrengen in een logisch en begrijpelijk gebouw. Met name de laboratoria brachten flink wat eisen mee op het gebied van inkomende en uitgaande logistieke stromen, veiligheid en gecontroleerde toegankelijkheid. Daarnaast eiste opdrachtgever Burgland dat het gebouw de flexibiliteit zou hebben om in de toekomst, wellicht met nieuwe huurders, aan veranderende eisen en gebruik te kunnen voldoen. Tenslotte moesten we op de relatief kleine kavel voldoende parkeerplaatsen realiseren voor medewerkers en bezoekers.”
Langgerekt, open gebouw
Het uiteindelijke ontwerp van RoosRos loste niet alleen deze inhoudelijke uitdagingen op, maar maakte bovendien de klinische activiteiten binnen het gebouw zichtbaar voor de buitenwereld. Henk de Gelder licht toe: “We ontwierpen Result Laboratorium als drie bouwlagen in een langgerekt volume, boven een grote parkeervoorziening in de kelder. Een brede tribunetrap verbindt de begane grond met de eerste verdieping en Result Laboratorium vormt zo een mooie plek voor lezingen en bijeenkomsten.
De bovenliggende verdiepingen bieden plaats aan flexibele kantoor- en laboratoriumruimtes. Het hele gebouw rust op twee kernen met trappen, een lift en een grid van kolommen. Om het gebouw toekomstbestendig te maken, heeft het gebouw hoge verdiepingsvloeren die bovendien vrij in te delen zijn, zodat er flexibiliteit is in gebruik omdat de indeling eenvoudig is aan te passen.”
Kijk op wat er binnen gebeurt
Jeroen Maliepaard: “Door de noordgevel volledig in hightech glas uit te voeren, ontstond een soort etalagefunctie. Die maakt de track, het volledig geautomatiseerde transport- en analysesysteem voor de bloedbuisjes van buiten zichtbaar en geeft bezoekers en passanten zo een inkijkje in de klinische wereld die normaal verscholen blijft. Om het gebouw naadloos in te passen in de bestaande beboste omgeving, kregen de overige gevels een houtachtige uitstraling met behoud van daglichtopeningen. Door de ribbelstructuur in de gevels ontstaat een natuurlijk spel van licht en schaduw.”
Natuurlijke inpassing
Het vraagstuk van de benodigde parkeerplaatsen losten De Gelder en Schulte Fischedick op door een half verdiepte parkeergarage onder het gebouw te realiseren. Deze parkeergarage ligt achter een betonnen plint. Door deze plint te laten doorlopen in een bestaand dijklichaam, is het gebouw op een heel natuurlijke manier ingepast in het bestaande landschap.
WELL Building GOLD
In de ontwerpen van RoosRos staat gezondheid centraal. Het nieuwe gebouw van Result Laboratorium heeft door de volledig glazen noordgevel veel natuurlijke lichtinval, aangevuld door lichtinval van boven in het atrium. Het gebouw heeft een prettige akoestiek en zowel in als rond het gebouw komt veel levend groen. Vanuit de laboratoria en kantoren is er uitzicht op de groene omgeving en door de transparante begane grond een kleiner volume te geven dan de massa erboven, doet het gebouw recht aan de menselijke maat. Schulte Fischedick: “Niet voor niets is dit gebouw op weg om een WELL Building GOLD certificering te krijgen, een certificering die met name kijkt naar hoe goed en gezond een gebouw is voor zijn gebruikers. Bij RoosRos zijn wij niet alleen trots op de schoonheid van het gebouw zelf, maar ook op deze mooie beloning voor onze mensgerichte inspanningen.”
Fotografie: Lucas van der Wee
Schrijf je in voor de nieuwsbrief
Ontvang iedere week het laatste nieuws en informatie op het gebied van architectuur in uw mailbox.







